Tárgyi feltételek
A grafológiai vizsgálathoz Önnek csupán maximum 10 percre van szüksége, hogy írjon saját kezűleg egy levelet, és kitöltsön egy megrendelőlapot. Ezután már csak el kell juttatnia hozzám ezeket, és várni az elkészült szakvéleményt!
A megrendelőlapon elsősorban a hozzájárulását kell adnia kézírásának az elemzéséhez, továbbá kérek néhány információt, melyek fontosak az analízis során, pl. hogy bal, vagy jobb kézzel ír-e, van-e valamilyen látásproblémája, volt-e valamilyen kézsérülése, stb.
Kiss Beáta
Néhány hasznos tudnivaló az írásminta elkészítéséhez:
A lényeg, hogy írjon saját kezűleg egy levelet!
- Kérem, hogy A/4-es méretű, sima papírlapra írjon;
- lehetőleg a lap ne legyen vonalazott vagy rácsozott;
- 2-3 lapot tegyen egymás alá, és úgy készítse el az írásmintát;
- legalább 1 oldalas legyen az írásmű, kb. 10 sort tartalmazzon;
- egy levélformátum szerkezeti elemeit tartalmazza: megszólítás, vagy cím, szöveg, aláírás, dátum szerepeljen benne;
- spontán írott legyen a levél, ne másolt, vagy diktált szöveg legyen;
- folyóírással írjon, ne nyomtatott nagybetűkkel;
- a levél végén a hagyományostól eltérően 3-szor írja alá;
- tollal írott szöveg legyen, semmiképpen ne ceruzával, vagy filctollal írjon;
- mindenképpen az eredeti írást küldje el nekem, ugyanis fénymásolat, fax, vagy szkennelés esetén számos lényeges írásjellemző nem állapítható meg;
- normál asztalnál ülve írja meg a levelet;
- megfelelő fényviszonyokat biztosítson írás közben;
- az esetleges zavaró körülményeket jelezni szükséges- pl. fejfájás, zavaró zajos környezet, gyógyszer hatása, stb.
- az írásmintán kívül, ha lehetséges, csatoljon még egy valamilyen Ön által írt jegyzetet, amit otthon, vagy a munkahelyén talál, pl. egy piszkozatot, bevásárlólistát, egy iskolai füzet lapját, stb. – ez esetben már lehet vonalas papíron is.
Az írásminta elkészítésekor ajánlott A/4-es méretű lapra írni, és mindenképpen tollal írjunk, mellőzzük a ceruza vagy filctoll használatát, mert ezek esetében számos írásjellemző nem vizsgálható kellő biztonsággal.
Fontos az is, hogy kényelmes ülő helyzetben írjunk, a kezünk és könyökünk megfelelően alá legyen támasztva, mert például ha állva próbálunk írni, vagy függőleges felületen, például a falra rögzítve a lapot, máris megváltozik az írásunk minősége, vélhetően negatív irányban, és ez is nagyban befolyásolja a vizsgálat kimenetelét.
A megfelelő fényviszony nem igényel különösebb magyarázatot, hiszen félhomályban, vagy pislákoló lámpa mellett nem látunk elég jól, ami szintén az írásminőség rovására mehet.
A külső zavaró körülmények sokfélék lehetnek. Nem is lehet mindegyiket feltétel nélkül kizárni, de mondjuk ne a munkahelyünkön írjuk meg két ügyfél közötti szabad fél percünkben, vagy például ne telefonálás közben, egyik kezünkben a mobillal, másikban a tollal matatva a papíron…